Pri písaní prvého článku zameraného na obrazy známych maliarov, ktoré vďaka reprodukciám zvládnete namaľovať aj sami, sme nepredpokladali, že z toho vzniknú články na pokračovanie. Rozhodli sme sa v skratke vám predstaviť všetkých maliarov, ktorých maľovania podľa čísiel máme k dispozícii. Priateľov a známych neohúrite len obrazom, ktorý ste si vymaľovali, ale aj informáciami o maliarovi, ktorý ho stvoril.
William Merritt Chase
Americký maliar, učiteľ a predstaviteľ impresionizmu. Pracoval ako predajca v rodinnom podniku a krátko sa zdržal aj v námorníctve. Záujem o umenie ho priviedlo k štúdiu u miestnych samoukov. Na naliehanie učiteľov odcestoval do New Yorku, aby sa mohol ďalej umelecky vzdelávať. Zapísal sa na Národnú akadémiu dizajnu. Z finančných dôvodov opustil New York a presťahoval sa do St. Louis v Missouri, kde vyhrával ceny na miestnej výstave a vzbudil záujem bohatých zberateľov, ktorí mu umožnili dvojročnú návštevu Európy výmenou za obrazy a pomoc pri zabezpečovaní európskeho umenia pre ich zbierky. Usadil sa na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Maľoval figurálne diela voľným štetcom. Mal zmysel pre farby, čo badať najmä v jeho obraze "Dvorný šašo". Preslávili ho najmä portréty.
Často maľoval svoju manželku a deti. Neskôr začal maľovať aj krajiny impresionistickým spôsobom a pokračoval maľovaním zátiší. Obraz Back Of A Nude je jedným z jeho najznámejších "sediacich" obrazov.
James McNeill Whistler
Umelecký maliar a grafik. Pôsobil najmä v Anglicku a Francúzsku. Maľoval krajiny a portréty. Využíval farebné harmónie a elegantné kresby. Ako jeden z prvých umelcov bol ovplyvnený japonským drevorezom. Rád kreslil, aj preto sa stal žiakom Cárskej akadémie. Po smrti otca sa vrátil do Ameriky a nastúpil do vojenskej akadémie West point. Štúdium nedokončil. Pôsobil v kartografickom ústave. Neskôr odišiel do Paríža. Žil bohémskym životom. Svoj prvý obraz "Pri piáne" namaľoval v roku 1859, po jeho neúspechu sa presťahoval do Londýna, kde sa presadil najmä vďaka svojmu vystupovaniu, družnej povahe a štýlom obliekania. Márnotratný život mu občas spôsoboval finančné problémy aj napriek tomu, že usilovne pracoval. Veľký úspech zaznamenali obrazy, pastely a rytiny, ktoré vytvoril v Benátkach.
Namaľoval 500 olejomalieb, množstvo akvarelov a kresieb, veľa grafických listov a niekoľko teoretických úvah o výtvarnom umení. Svojim obrazom dával často názvy spojené s hudbou. Obraz chápal ako vizuálnu poéziu. Preslávil ho najmä obraz Aranžmá v šedej a čiernej: Portrét umelcovej matky. Obrazy dopĺňal symbolickým podpisom v tvare motýlika. Ktorý obraz si vyberiete? Symphony in White, či The Princess From the Land of Porcelain. Alebo si ich vymaľujete oba?
John Singer Sargent
Narodil sa v Taliansku, ale patril medzi najúspešnejších amerických portrétistov svojej doby. Študoval v Taliansku, Nemecku a v Paríži. Venoval sa najmä portrétom žien. Namaľoval asi 900 olejomalieb a viac ako 2000 akvarelov. Neskôr sa venoval krajinomaľbe a vyrezávaniu. Jeho portréty sú jemné a dôkladne vypracované. Portrét Beatrice Townsend je jedným z jeho najpútavejších obrazov. Pútavý portrét Beatrice Townsend môžete mať doma aj vy. Plátno s vytlačeným vzorom a sadu akrylových farieb v nádobkách namiešaných špeciálne pre tento obraz si vymaľujte sami.
Johannes Vermeer
Patril k stredne úspešným maliarom provinčných žánrov. Bol pedantný, pracoval veľmi pomaly a používal drahé pigmenty, najmä prírodný ultramarín. Obrazov preto namaľoval pomerne málo. Preslávilo ho najmä spracovanie a hra so svetlom. Dnes je uznávaný ako jeden z najväčších maliarov holandského zlatého veku. Bol vášnivým zberateľom umenia a obchodníkom. Maľoval najmä žánrové diela a portréty, ale medzi jeho dielami sa dnes nachádzajú aj dve panorámy a dve alegórie.
Jeho maľby predstavujú prierez holandskou spoločnosťou 17. storočia. Na obrazoch zachytáva jednoduchú dojičku pri práci, ale aj bohaté a významné osobnosti a obchodníkov v ich luxusných domoch. Venuje sa aj náboženským, poetickým a hudobným témam a vedeckým komentárom.
Olejomaľba Dievča s perlou vznikla okolo roku 1665. Dielo je súčasťou stálej kolekcie obrazárne Mauritshuis. Zaujímavosť: v roku 2003 natočil režisér Peter Webber film o obraze so Scarlett Johansson v hlavnej úlohe.
James Tissot
Bol francúzsky maliar, karikaturista a grafik. Maľoval najmä portréty a scény zo života vyšších vrstiev. Maľbu študoval v Paríži. V prusko-francúzskej vojne patril k obrancom Paríža. Po porážke povstania odišiel do Londýna, kde sa ako portrétista rýchlo presadil. Po návrate do Francúzska sa z neho stal katolík, čo sa odzrkadľuje aj v jeho ďalšej tvorbe. Spracovával najmä biblické a náboženské témy. Zaujímavý obraz Woman in the Boat patrí k jeho najvýraznejším dielam. Vlastnoručne vymaľovaný sa vo vašej obývačke určite nestratí.
Martin Johnson Heade
Tento americký maliar sa preslávil maľbami močiarov, morských krajín, tropických vtákov a lotosových kvetov. Maľovať začal portréty. Neskôr sa z neho stal potulný umelec na amerických brehoch. Jeho najznámejšími dielami sú zobrazenia svetla a tieňa na slaných močiaroch Nového Anglicka. Záujem o jeho obrazy vzrástol po jeho smrti, najmä v 40. rokoch 20. storočia. Jeho diela sa dnes nachádzajú vo veľkých múzeách a zbierkach, ale stále sa ukazujú aj pri garážových výpredajoch a na blších trhoch. Obraz The Newbury Marshe sa vyznačuje nezvyčajnou kompozíciou, ktorú vďaka akrylovým farbám v sade zvládnete vymaľovať aj sami.