EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Namaľujte si obraz podľa reprodukcií od svetoznámych maliarov (3. časť)

Namaľujte si obraz podľa reprodukcií od svetoznámych maliarov (3. časť)

Nikola Zemková Piatok 14. 01. 2022 Obrazy

Pri písaní prvého článku zameraného na obrazy známych maliarov, ktoré vďaka reprodukciám zvládnete namaľovať aj sami, sme nepredpokladali, že z toho vzniknú články na pokračovanie. Rozhodli sme sa v skratke vám predstaviť všetkých maliarov, ktorých maľovania podľa čísiel máme k dispozícii. Priateľov a známych neohúrite len obrazom, ktorý ste si vymaľovali, ale aj informáciami o maliarovi, ktorý ho stvoril. 

 

 

 

William Merritt Chase

Americký maliar, učiteľ a predstaviteľ impresionizmu. Pracoval ako predajca v rodinnom podniku a krátko sa zdržal aj v námorníctve. Záujem o umenie ho priviedlo k štúdiu u miestnych samoukov. Na naliehanie učiteľov odcestoval do New Yorku, aby sa mohol ďalej umelecky vzdelávať. Zapísal sa na Národnú akadémiu dizajnu. Z finančných dôvodov opustil New York a presťahoval sa do St. Louis v Missouri, kde vyhrával ceny na miestnej výstave a vzbudil záujem bohatých zberateľov, ktorí mu umožnili dvojročnú návštevu Európy výmenou za obrazy a pomoc pri zabezpečovaní európskeho umenia pre ich zbierky. Usadil sa na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. Maľoval figurálne diela voľným štetcom. Mal zmysel pre farby, čo badať najmä v jeho obraze "Dvorný šašo". Preslávili ho najmä portréty.

 

 

 

Často maľoval svoju manželku a deti. Neskôr začal maľovať aj krajiny impresionistickým spôsobom a pokračoval maľovaním zátiší. Obraz Back Of A Nude je jedným z jeho najznámejších "sediacich" obrazov.

 

James McNeill Whistler

Umelecký maliar a grafik. Pôsobil najmä v Anglicku a Francúzsku. Maľoval krajiny a portréty. Využíval farebné harmónie a elegantné kresby. Ako jeden z prvých umelcov bol ovplyvnený japonským drevorezom. Rád kreslil, aj preto sa stal žiakom Cárskej akadémie. Po smrti otca sa vrátil do Ameriky a nastúpil do vojenskej akadémie West point. Štúdium nedokončil. Pôsobil v kartografickom ústave. Neskôr odišiel do Paríža. Žil bohémskym životom. Svoj prvý obraz "Pri piáne" namaľoval v roku 1859, po jeho neúspechu sa presťahoval do Londýna, kde sa presadil najmä vďaka svojmu vystupovaniu, družnej povahe a štýlom obliekania. Márnotratný život mu občas spôsoboval finančné problémy aj napriek tomu, že usilovne pracoval. Veľký úspech zaznamenali obrazy, pastely a rytiny, ktoré vytvoril v Benátkach.

 

 

 

Namaľoval 500 olejomalieb, množstvo akvarelov a kresieb, veľa grafických listov a niekoľko teoretických úvah o výtvarnom umení. Svojim obrazom dával často názvy spojené s hudbou. Obraz chápal ako vizuálnu poéziu. Preslávil ho najmä obraz Aranžmá v šedej a čiernej: Portrét umelcovej matky. Obrazy dopĺňal symbolickým podpisom v tvare motýlika. Ktorý obraz si vyberiete? Symphony in White, či The Princess From the Land of Porcelain. Alebo si ich vymaľujete oba?

 

John Singer Sargent

Narodil sa v Taliansku, ale patril medzi najúspešnejších amerických portrétistov svojej doby. Študoval v Taliansku, Nemecku a v Paríži. Venoval sa najmä portrétom žien. Namaľoval asi 900 olejomalieb a viac ako 2000 akvarelov. Neskôr sa venoval krajinomaľbe a vyrezávaniu. Jeho portréty sú jemné a dôkladne vypracované. Portrét Beatrice Townsend je jedným z jeho najpútavejších obrazov. Pútavý portrét Beatrice Townsend môžete mať doma aj vy. Plátno s vytlačeným vzorom a sadu akrylových farieb v nádobkách namiešaných špeciálne pre tento obraz si vymaľujte sami.

 

 

 

Johannes Vermeer 

Patril k stredne úspešným maliarom provinčných žánrov. Bol pedantný, pracoval veľmi pomaly a používal drahé pigmenty, najmä prírodný ultramarín. Obrazov preto namaľoval pomerne málo. Preslávilo ho najmä spracovanie a hra so svetlom. Dnes je uznávaný ako jeden z najväčších maliarov holandského zlatého veku. Bol vášnivým zberateľom umenia a obchodníkom. Maľoval najmä žánrové diela a portréty, ale medzi jeho dielami sa dnes nachádzajú aj dve panorámy a dve alegórie.

 

Jeho maľby predstavujú prierez holandskou spoločnosťou 17. storočia. Na obrazoch zachytáva jednoduchú dojičku pri práci, ale aj bohaté a významné osobnosti a obchodníkov v ich luxusných domoch. Venuje sa aj náboženským, poetickým a hudobným témam a vedeckým komentárom.

 

 

 

Olejomaľba Dievča s perlou vznikla okolo roku 1665. Dielo je súčasťou stálej kolekcie obrazárne Mauritshuis. Zaujímavosť: v roku 2003 natočil režisér Peter Webber film o obraze so Scarlett Johansson v hlavnej úlohe. 

 

James Tissot 

Bol francúzsky maliar, karikaturista a grafik. Maľoval najmä portréty a scény zo života vyšších vrstiev. Maľbu študoval v Paríži. V prusko-francúzskej vojne patril k obrancom Paríža. Po porážke povstania odišiel do Londýna, kde sa ako portrétista rýchlo presadil. Po návrate do Francúzska sa z neho stal katolík, čo sa odzrkadľuje aj v jeho ďalšej tvorbe. Spracovával najmä biblické a náboženské témy. Zaujímavý obraz Woman in the Boat patrí k jeho najvýraznejším dielam. Vlastnoručne vymaľovaný sa vo vašej obývačke určite nestratí.

 

 

 

Martin Johnson Heade

Tento americký maliar sa preslávil maľbami močiarov, morských krajín, tropických vtákov a lotosových kvetov. Maľovať začal portréty. Neskôr sa z neho stal potulný umelec na amerických brehoch. Jeho najznámejšími dielami sú zobrazenia svetla a tieňa na slaných močiaroch Nového Anglicka. Záujem o jeho obrazy vzrástol po jeho smrti, najmä v 40. rokoch 20. storočia. Jeho diela sa dnes nachádzajú vo veľkých múzeách a zbierkach, ale stále sa ukazujú aj pri garážových výpredajoch a na blších trhoch. Obraz The Newbury Marshe sa vyznačuje nezvyčajnou kompozíciou, ktorú vďaka akrylovým farbám v sade zvládnete vymaľovať aj sami.

 

 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii