EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Namaľujte si obraz podľa reprodukcií od svetoznámych maliarov

Namaľujte si obraz podľa reprodukcií od svetoznámych maliarov

Nikola Zemková Pondelok 13. 12. 2021 Obrazy

Maliarske umenie je súčasťou ľudského bytia od nepamäti. Prvé maľby sa objavili už v jaskyniach. Domácnosti nám obrazy na stenu zdobia aj dnes. Dnešné maľby sa na kresby z jaskýň vôbec nepodobajú. Maliarstvo prešlo obrovským vývojom. Talentovaní umelci mu dali úplne iný rozmer a obrazy, ktoré namaľovali, chce mať doma každý. Vďaka reprodukcií obrazov od svetoznámych maliarov môžete mať maľbu od Van Gogha doma aj vy. Prečítajte si o najznámejších obrazoch svetových velikánov a obraz na stenu si vymaľujte sami. 

 

Ako definujeme umenie?

Umenie je individuálny prejav kreatívnej schopnosti duše. Jeho výsledkom je vytvorenie diela, ktoré má vytvoriť krajší a lepší svet. Je to forma maximálneho bytia človeka. Jeho cieľom je nie príliš pekné alebo esteticky neúčinné, premeniť na krásu v koncentrovanej podobe. Výtvarné umenie zahŕňa sochárstvo, maliarstvo, grafiku, kresbu, dizajn, architektúru a umelecké remeslá.

 

 

 

Maliarstvo ako odbor výtvarného umenia

Zmyslom maliarstva je na plátno (alebo iný podklad) naniesť farbu a vďaka zachyteniu rôznych línií vytvoriť reprezentačné alebo abstraktné diela. Ide o vizuálne umenie, ktoré tvoria rôzne techniky typické pre kreslenie a maľovanie. Medzi najznámejšie patrí freska (maľba na omietku), maľba temperou, olejomaľba, glazúrovanie, enkaustika (maľovanie pomocou vosku) a akvarel. Používanie akrylových farieb je obľúbené dodnes. Akrylové farby sú vyrobené na vodovej báze. Ľahko sa aplikujú, rýchlo vysychajú a netmavnú.

 

 

 

Výtvarné umenie a jeho vývoj

Rôzne zmeny, ktoré môžete vo výtvarnom umení pozorovať sa odzrkadľujú na jednotlivých umeleckých dielach v premenách jednotlivých slohov a smerov. S maliarstvom sa stretávame už v praveku. Dôkazom sú jaskynné maľby, ktoré sú na mnohých miestach uchované dodnes. Egypťania na steny faraónskych hrobiek maľovali výjavy z každodenného života už pred viac ako 5 000 rokmi. Každé obdobie má svoje špecifické črty, vďaka ktorým ho dokážeme rozpoznať a priradiť ku konkrétnemu štýlu. 

 

 

 

Originály patria všetkým 

Obrazy najznámejších maliarov v dejinách ľudstva majú historický nádych, nesú v sebe určité tajomno a stopu umelca, ktorá sa nám páči. Originály na steny svojich príbytkov pravdepodobne nedostaneme. Visia v svetových galériách a múzeách, aby sa pohľadom na ne mohol potešiť každý. Väčšinu umelcov maľovanie počas života neuživilo. Uznanie spoločnosti dosiahli až po svojej smrti. V súčasnosti sa cena ich malieb vyšplhala do astronomických výšok. Podarilo sa im vytvoriť nadčasové diela, ktoré emócie vyvolávajú dodnes. 

 

 

 

Nemusí sa páčiť všetkým 

Umenie nevnímame všetci rovnako. Napríklad obrazy Alfonsa Muchu sa niekomu páčia, inému nie. Umenie aj obrazy posudzujeme podľa toho, ako vnímame svet a na základe súčasného citového rozpoloženia. Rovnaký obraz na nás po rokoch môže zapôsobiť úplne inak. Maliarstvo je subjektívne. V obrazoch sa nemusíme pokúšať odhaliť to, čo ním chcel autor povedať. Oveľa dôležitejšie je odhaliť, aké emócie v nás obrazy vyvolávajú a nechať im voľný priebeh. Prostredníctvom obrazov nespoznávame len autora, ale aj svet okolo nás a najmä samých seba.

 

Van Gogh aj u vás doma 

Reprodukcie obrazov od najznámejších maliarov vznikli preto, aby si nimi domov mohol ozdobiť každý a aby sa na týchto velikánov maliarskeho umenia nikdy nezabudlo. Pridanú hodnotu obraz pre vás získa, keď si ho vymaľujete sami. Maľovanie podľa čísel vás k svojmu obľúbenému umelcovi dostane o krok bližšie. Namaľovať si vlastnoručne obraz Vincenta van Gogha nakoniec nemusí byť až také náročné. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme diela velikánov výtvarného umenia, ktoré nájdete v našej ponuke. Inšpirujte sa. Výber necháme na vás.

 

Leonardo da Vinci 

Tajomným úsmevom Mony Lisi od talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho môžete ozdobiť stenu v obývačke. Jemná a do detailov premyslená fototapeta je netradičným doplnkom, ktorý každé minimalistické bývanie príjemne osvieži. Keď chcete priložiť ruku k dielu, zamerajte sa na obrazy na stenu a Monu Lisu si vymaľujte sami. Na portréte je znázornená Lisa Gherardini, manželka florentského obchodníka, oblečená podľa vtedajšej florentskej módy. Obraz preslávil najmä "záhadný úsmev" Mony Lisy a jej prenikavý pohľad, pri ktorom nadobúcame pocit, že Mona Lisa sa na vás skutočne pozerá. Portrét patrí medzi najznámejšie diela v dejinách výtvarného umenia. Je namaľovaný olejovými farbami na tenkej doske z topoľového dreva. Pod súčasnou verziou obrazu boli odhalené tri predchádzajúce vrstvy. Originál sa nachádza v múzeu v Louvri.

 

 

 

Paul Gauguin

Tento známy maliar je predstaviteľom francúzskeho postmodernizmu. Inšpiroval ho impresionizmus, ale postupne si vytvoril svoj vlastný štýl. Aj Vincent van Gogh bol jeho prívržencom. Medzi jeho vrcholné diela patria obrazy Už nikdy a Dievčatá s kvetmi mangovníka. Veľa jeho obrazov získal ruský zberateľ Sergej Ščukin. Podstatná časť tejto zbierky je dnes vystavená v Puškinovom múzeu a Ermitáži. Jeho obrazy sa bežne predávajú. Ale vám nič nebráni ozdobiť si príbytok obrazom s názvom Alone alebo Arearea z jeho palety. Má to však jeden háčik. Vymaľovať si ich musíte sami.

 

 

 

Gustav Klimt

K najvýznamnejším predstaviteľom secesie patrí aj rakúsky maliar a grafik Gustav Klimt. Medzi jeho najznámejšie obrazy patrí obraz Bozk a portrét Dáma v zlatom (Zlatá Adele, Adele Bloch-Bauer I). Sú vrcholným dielom jeho tzv. zlatého obdobia. Inšpiráciu našiel v byzantskej mozaike v Bazilike sv. Vitala, stredovekých knižných ilumináciách a špirálovitých vzoroch pravekého umenia. Obraz dnes visí v galérii Belvedere vo Viedni. 

Olejomaľba Dáma v zlatom je doplnená zlatom a striebrom a reprezentuje viedenskú secesiu. V roku 2006 ho pre novú newyorskú galériu kúpil americký podnikateľ, filantrop a zberateľ umenia židovského pôvodu Ronald Lauder. Cena, ktorú za portrét zaplatil, bola v tej dobe najvyššia v histórii, ktorú niekto zaplatil za jeden obraz. Momentálne sa nachádza na tretej priečke. Klimtove obrazy sú dodnes inšpiráciou pre tvorbu rôznych abstraktných obrazov.

 

 

 

Vincent van Gogh

Obraz holandského maliara, ktorý svoje ucho daroval mladej slúžke v nevestinci, Vincenta van Gogha, si na stenu obývačky môžete zavesiť aj vy. Bude to reprodukcia, ktorú si vymaľujete sami. Van Gogh významne ovplyvnil najmä umenie prvej polovice 20. storočia. Vo svojich maľbách vyjadroval vlastné pocity a stal sa jedným zo zakladateľov postimpresionizmu, aj keď je dosť pravdepodobné, že nechtiac. Jeho obrazy patria medzi najdrahšie maľby sveta. Obraz s názvom Slnečnice (Tournesols) pozná hádam každý. Možno neviete, že ide o dve série obrazov. Prvá znázorňuje kvety na zemi. Druhá bola namaľovaná o rok neskôr a znázorňuje kyticu slnečníc vo váze. Originál sa nachádza v National Gallery v Londýne.

Olejomaľba Hviezdna noc zachytáva pohľad z izby zo sanatória v juhofrancúzskom meste Saint Rémy de Provence. Je to nočný výjav, ktorý vznikol počas dňa podľa toho, čo si maliar z noci zapamätal. Dielo je od roku 1941 súčasťou stálej kolekcie newyorského Múzea moderného umenia.

 

 

 

Dante Gabriel Rossetti 

Zoznámte sa s anglickým maliarom a básnikom talianskeho pôvodu. Patril k predstaviteľom prerafaelitov a jeho obľúbenou maliarskou technikou sa stal akvarel. Obraz Beata Beatrix zobrazuje Beatrice Portinari z básne La Vita Nuova od Danteho Alighieriho z roku 1294 v okamihu jej smrti. Obraz sa spolu s jeho ďalším dielom Portrait of Proserpina nachádza v Birminghamskom múzeu a galérii umenia v Anglicku. Portrait of Proserpina znázorňuje grécku bohyňu, ktorá žije v posvätí. Jeho modelkou bola výnimočne krásna žena s jemnými črtami tváre, štíhlymi rukami, bezchybne bledou pokožkou a hustými havraními vlasmi, Jane Morris, ktorou bol maliar mimoriadne posadnutý

 

 

Zaujal vás článok? Už teraz sa môžete tešiť na pokračovanie. Ktorý z maliarov je váš najobľúbenejší? Dajte nám vedieť do komentára.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii