🖼️ Extra 10% zľava na obrazy s kódom: EXT10 *len do nedele
Izbové rastliny vhodné do tmavých izieb

Izbové rastliny vhodné do tmavých izieb

Nikola Zemková Utorok 23. 02. 2021 Tipy a inšpirácie

Máte tmavý byt bez priameho slnečného svetla. Hľadáte izbové rastliny, ktorým sa bude dobre dariť aj v tmavých kútoch, pretože k životu nepotrebujú veľa slnka. Kvety doma chcete. Zlepšujú kvalitu vzduchu a prispievajú k celkovej pohode. Ich zelená farba upokojuje. Našťastie nás príroda obdarila dostatočným množstvom rastlín, ktorým sa dobre darí aj v tieni. Z pestrej ponuky izbových rastlín do tieňa sme vybrali 9, s ktorými sa u nás stretnete najčastejšie.

 

zelené listy

 

Rastliny, ktorým sa darí aj bez slnka

Izbové kvety svetlo potrebujú. Bez neho by nedochádzalo k fotosyntéze, čiže premene energie slnečného žiarenia na chemickú energiu. Niektoré rastliny k tomuto procesu potrebujú slnka viac, iné menej. Zameriame sa na rastliny, ktorým sa bude dariť aj tam, kde veľa slnečných lúčov nezablúdi. Priame slnko im môže dokonca ublížiť.  

Izbové rastliny do tieňa pochádzajú prevažne z tropických pralesov. V hustých tropických porastoch musia o lúče slnka doslova bojovať. Charakterizujú ich najmä veľké tmavozelené dlhé listy s množstvom zeleného farbiva (chlorofil), aby sa im podarilo zachytiť čo najviac slnka. Rastliny sa nedostatku slnka prispôsobujú tak, že zvyšujú množstvo zeleného farbiva v listoch. Keď sa dostanú na slnko, pomaly blednú. Izbovým rastlinám, ktoré uprednostňujú tieň, sa najlepšie darí pri izbovej teplote 19 – 25 °C.

 

1. Dracena

Pod názov Dracena zaraďujeme viac rastlín rovnakého druhu. Táto jednoduchá a cenovo dostupná rastlina nepotrebuje veľa svetla a jej pestovanie nie je náročné. Má dlhé úzke listy zelenej, zeleno-gaštanovej, krémovej, bielej či červenej farby. Farbu listov ovplyvňuje druh, ktorý si vyberiete. V tieni sa najlepšie bude dariť tej, ktorá má celozelené, tmavé listy. Zamerajte sa najmä na dracénu sanderovu, pri ktorej sa stretnete aj s názvom bambus šťastia. Dajte ju do vázy s kamienkami, zalejte odstátou vodou, ktorú každý týždeň vymeníte. Dracena k životu nič viac nepotrebuje. Ozdobte ňou kúpeľňu alebo WC. Pri vysokej vlhkosti sa jej dobre darí. Keď jej začnú žltnúť listy, polievate rastlinu príliš často. Dajte jej na nejaký čas pokoj.

 

Dracena

 

2. Paprade

Aj pod týmto názvom sa skrýva viac druhov rastlín. U nás sa najčastejšie stretávame so slezinníkom, nefrolepkou vznešenou a parohovcom. Výborne sa im darí aj pri slabom osvetlení vo vlhkom prostredí, alebo v mierne navlhčenej pôde. Nefrolepka vznešená je z papradí najobľúbenejšia. Na tieň je zvyknutá. V dažďových pralesoch ju vysoké stromy zatieňujú z každej strany. Má rada vlhkejší vzduch a nemá v láske veľké teplo

 

Papraď

 

3. Aglaonema 

Sa veľkej obľube teší najmä vďaka zaujímavo sfarbeným listom. Tmavá zelená je výrazne pretkávaná ružovou alebo bielou. V lete ju zdobia drobné biele až žlté kvietky, ktoré sa postupne menia na červené jedovaté bobule. Pozor na ne! Dobre sa jej darí v polotieni a tieni. Má rada vlhko a určite ocení, keď jej listy občas pokropíte vodou.

 

Aglaonema Aglaonema s jedovatými listami

 

4. Difenbachia

Difenbachia je exotická rastlina, ktorej sa dobre darí aj v tienistých priestoroch. V slovenských domácnostiach sa jej darí pomerne dobre. Priame svetlo jej prekáža najmä na jar a v lete, keď vypúšťa nové listy. Spoznáte ju podľa širokých listov s bielym, žltým alebo svetlozeleným zafarbením. Obsahuje toxickú miazgu. Po manipulácii s kvetinou si umyte ruky a nepúšťajte k nej deti a zvieratá. 

 

Difenbachia

 

5. Filodendrón

Je nenáročná izbová rastlina rôzneho vzrastu (existuje až 220 druhov), ktorá sa prispôsobí akýmkoľvek podmienkam. Tieň jej neprekáža. Práve naopak. Príliš veľa slnečných lúčov jej škodí. Listy rastlinky sú mierne jedovaté, umiestnite ju preto tak, aby na ňu nemali prístup deti a zvieratá. Občas ju treba pristrihnúť, aby nevyrástla príliš vysoko

 

Filodendrón

 

6. Zelenec chochlatý

Rastlina, ktorej slnko k tomu, aby prežila nechýba. Zvládne aj náročné podmienky a ľahko sa rozmnožuje. Pestovanie nie je náročné. Za vašu "nepozornosť" sa vám odvďačí krásnymi zelenými a svetlozelenými listami so žltými pruhmi. Jej krása najlepšie vynikne v závesnom kvetináči

 

Chlorophytum

 

7. Begónia

Patrí medzi kvitnúce izbové rastliny. Nepotrebuje veľa slnečných lúčov, páči sa jej vo vlhkom prostredí. To však neznamená, že to s polievaním máte preháňať. Práve naopak. Príliš veľa vody jej škodí. Begónia vás poteší krásnymi kvetmi v rôznych farbách, nesmie sa na ne ale dostať voda.

 

Begónia

 

8. Aloe Vera

Aloe Vera patrí medzi sukulenty a v domácnostiach ju nemáme len na okrasu. Jej gél sa používa na zmiernenie popálenín a ekzémov a urýchľuje hojenie drobných poranení. Nepotrebuje veľa svetla a bez vody vydrží, aj keď ju poriadne dlho nepolejete. Na extrémne suché podmienky je zvyknutá.

 

Aloe Vera

 

9. Kalatea

Kalatea je tiež rastlinou, ktorú nájdete vo viacerých podobách. Listy sa vyskytujú v rôznych farebných variáciách, oživia každý bytový priestor. Biele, žlté, ružové. Príliš veľa slnka rastlinku oberá o farbu. Dobre sa jej darí vo vlhkom prostredí, preto ju občas pokropte vodou

 

Calathea



Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii