Základy industriálneho štýlu siahajú do 19. storočia, ale čaro mestských skladových a továrenských priestorov sa na byty začalo vo veľkom meniť až v polovici 20. storočia. Továrne sa z centier miest premiestňovali na perifériu, prestali plniť svoju funkciu a v meste zostalo veľa nevyužitých priestorov, ktoré čakali na ďalšie použitie.
Mladí ľudia, ktorí hľadali lacné ubytovanie bez veľkej investície ich postupne menili na byty a lofty. Priestory opustených fabrík lákali aj umelcov, ktorí v nich videli príležitosť umelecky sa prejaviť a tak z nich vytvárali ateliéry podľa svojich predstáv. Veď priestoru na to mali viac než dosť!
Industriálny štýl sa spája prevažne s mestom. Pri vstupe do takto upraveného domu alebo bytu nadobudnete pocit, že musíte odhaliť kus histórie, ktorý v sebe skrýva. Z riešenia z núdze, je dnes štýlové bývanie, ktoré má najčastejšie uplatnenie v podkrovných bytoch a komerčných priestoroch.
Priemysel aj u vás doma
Industriálny štýl prepája drsnejšie, až provizórne vyzerajúci interiér s útulnosťou. Dva na vlas rovnaké byty či domy v tomto štýle nenájdete. Každý nesie rukopis svojho majiteľa a ten mu dodáva punc originality. Máte pravdu, na prvý pohľad pôsobí trochu chladne, stroho a neútulne, ale čím dlhšie v takto zariadenom priestore pobudnete, tým viac sa vám bude páčiť. Viete prečo? Každá stena, každá vyčnievajúca rúra a každý kus nábytku vám rozpovie vlastný príbeh. Celá izba či dom je spojením týchto príbehov do jedného celku, v ktorom každého zaujme niečo iné.
Doplnky v industriálnom štýle
Chladne pôsobiaci objekt zmiernite doplnkami z prírodných materiálov, prírodných textílií a farieb. Je len na vás, ako veľký chladný industriálny priestor využijete a čo všetko do neho zakomponujete. Nedávajte si hranice. Ukážte čo vo vás je a použite materiály a farby, na ktoré nemá odvahu každý. Na prvom mieste je v tomto štýle funkčnosť. Nič tu nie je len tak. Všetko, čím svoje bývanie zútulníte budete denne používať.
Čím staršie to vyzerá, tým lepšie
Nebojte sa použiť staré veci. Upravte ich tak, ako potrebujete a dajte im druhú šancu. Pôsobia ošúchane a staro? Presne tak to má byť! Starú drevenú podlahu použite ako obklad na stenu. Nechajte si z nej vyrobiť kuchynský stôl. Vyrobte z nich police. Máte lepší nápad?
Kovové potrubia a elektrické rozvody nezakrývajte. Nechajte ich vyniknúť a urobte z nich bytové doplnky, ktoré nikto neprehliadne. To, čo sa v iných štýloch pokladá za nedostatok a rušivý element, industriálny štýl využíva ako svoju prednosť.
Žiadne zbytočné investície
Jedným z najvýraznejších znakov priemyselného štýlu je pálená tehla a betón. Žiadnu povrchovú úpravu si nevyžadujú. Práve naopak. Zaujmú práve svojimi hrbolčekmi a ostatnými nedokonalosťami. Zvýraznite nimi krb a jeho okolie. Nechajte jednu stenu v kuchyni tehlovú alebo betónovú a doplňte ju kovovými a drevenými doplnkami. Betónovú ani tehlovú stenu k dispozícii nemáte, ale bez nej to nie je ono? Fototapeta s imitáciou tehly alebo betónu je ideálnou náhradou. Na strop zaveste veľký mosadzný luster a obyčajná tehlová stena dostane úplne iný rozmer.
Kov sa v industriálnom štýle používa veľmi často. Áno, patrí k nemu aj hrdza. Nie, nebojte sa, nikto od vás nechce, aby ste ako doplnok použili hrdzavý kovový sud, aj keď by sa z neho mohol stať celkom pekný konferenčný stolík. Využite materiál Corten, ktorý dekoračným predmetom dodá správny hrdzavý nádych.
Čisté sivé steny. Čo s tým?
Čo vám napadne, keď si predstavíte veľkú prázdnu fabriku? Všade, kde sa pozriete betón. Áno, pôsobí chladne, ale je škoda ho nevyužiť vo svoj prospech. Zariadenie izby a doplnky prispôsobte betónovej podlahe. Na stenu zaveste výrazný obraz v retro štýle, aby ste smutne pôsobiacu izbu oživili. Použite mapu alebo plán mesta. Vyzerá to zaujímavo a ľudia, ktorí vás navštívia budú mať stále o čom rozprávať. Veľké nástenné hodiny, či zaujímavý plagát alebo tabuľky s rôznymi nápismi tiež nič nepokazia.
Industriálny štýl farbami nehýri
Čo sa farebných kombinácií týka, prevládajú odtiene šedej a hnedej, čierna a tehlová. Nebojte sa ich. Červená, oranžová a žltá vám ich pomôže zútulniť. Pri ich použití viete, že z industriálneho štýlu nevybočujete.
Ruka v ruke s minimalizmom
Kožená pohovka s výraznými cvokmi a konferenčný stolík na kolieskach betónovú podlahu znesie. Postavte ich na mäkký koberec, ktorý betónu ukáže, kto je tu pánom. Priemyselný štýl veľa nábytku nepotrebuje. Na ukladanie kníh, kvetov a fotografií si vystačíte s kovovými regálmi alebo mohutnou drevenou policou zavesenou na lane. Na podlahu zbytočne veľa vecí neukladajte. Využite veľký priestor a vzdušnosť, ktorú tento štýl ponúka. Chcete v otvorenom priestore viac súkromia? Oddeľte priestor paravánom.
Veľký čierny priemyselný luster je skvelý a bola by škoda ho nepoužiť, ale osvetlenie nenechávajte len na neho. Doplňte ho retro lampami a svietnikmi. Sú situácie, ktoré si osvetlenie celej izby nevyžadujú. Trochu sa so svetlom pohrajte.
Pridajte ruku k dielu. Industriálny štýl s tým počíta
Sedenie na terasu alebo do kuchyne si vyrobte sami. Viete z čoho? Z paliet. Neupravujte ich. Vychádzajte z tvarov, ktoré vám paleta ponúka. Nalakujte ich, aby z nich nevyletovali drevené triesky. Klince nezatĺkajte, nápisy neprekrývajte. Pridávajú vášmu ručne vyrobenému nábytku na originalite. Drevený sud, kovová stolička, stará drevená skriňa a kufor po babičke vám kuchyňu pomôžu nenápadne zútulniť.
Sloboda, ktorú so sebou industriálny štýl prináša
Vysoké stropy a veľké okná s kovovými rámami už nie sú len záležitosťou priemyslu. Práve naopak. Vyhľadáva ich čoraz viac ľudí. Majú v nich pocit slobody a voľnosti. Priestory sú vzdušné, účelné, praktické a je v nich veľa denného svetla.
Menej je viac
Industriálny štýl je minimalistický. Ide o excentrickosť a jednoduchosť v jednom. Zamerajte sa na dva materiály, ktoré máte najradšej a celé zariadenie budujte v tomto duchu.