Ľudia si steny príbytkov svojim spôsobom skrášľovali stále. Jednoduché praveké jaskynné maľby sú toho dôkazom. Zvieratá, rastliny, geometrické tvary a obrazy z každodenného života sa na nich objavovali najčastejšie. V súčasnosti po stenách už nemaľujeme. Vďaka tapetám na stenu dostaneme motív, o ktorom v minulosti mohli mnohí len snívať. Cesta tapiet do takej podoby, ako ich poznáme dnes bola dlhá. Prvé tapety na stenu neboli z papiera. V nasledujúcich riadkoch sa o tapetách dozviete viac.
Symbol bohatstva a luxusu
Tapety na stenu dnes opäť patria medzi najobľúbenejšie bytové doplnky. Dokážu sa pohrať s priestorom, opticky ho zväčšiť, presvetliť, ozdobiť a zútulniť. Prvýkrát sa o to pokúšali ozdobné papiere už v 14. storočí a objavili sa vo Veľkej Británii. Umelci ich na objednávku maľovali ručne, boli znakom bohatstva a luxusu. Ručná práca bola v tom čase drahá, nemohol si ju dovoliť každý. Nezdobili sa nimi len steny, ale aj skrine a knižnice. Zlom nastal až v 17. storočí. Tlač výrobu papierových tapiet zjednodušila.
Zdroj: https://www.museepapierpeint.org/fr/le-papier-peint/historique/
Renesancia v znamení hodvábu
V renesancii sa používali dekorácie na stenu z papiera a hodvábu, taktiež drevené rámy, na ktorých boli natiahnuté pozlátené kože (španielska koža), drahé gobelíny a tapisérie. Dekorácie v tej dobe mali účel a praktickú stránku. Na chladných kamenných stenách pôsobili ako istý druh izolácie. Príbytky si chceli vyzdobiť aj menej majetní ľudia. Ručne maľované "tapety" postupne nahradili papiere potlačené vzormi. Za otca vzorovaných tapiet sa považuje francúzsky drevorytec Jean Papillon. V roku 1688 vyrobil prvú papierovú tapisériu. Výrobe tapiet sa venoval aj jeho syn Jean-Michael, rytec a tlačiar. Na výrobu tapiet začal používať tlačiarenské bloky, ktoré sa používali až do 18. storočia.
Zdroj: http://rodama1789.blogspot.com/2014/10/wallpaper-1-early-18th-century-paper.html
Rovnaký vzor sa tak dostal na viac papierov. Tie už na seba pekne nadväzovali a prechod medzi papiermi nebolo vidieť.
Pokryť väčšiu plochu rovnakým vzorom nebol žiadny problém, ale ich upevňovanie bolo dosť komplikované. Prichytávali sa drobnými klinčekmi. Pri ich vešaní museli majstri dávať veľký pozor. Papier sa veľmi trhal. Tapety sa tlačili na samostatné listy, čo bolo časovo a finančne veľmi náročné.
Papierové pásy a prvá manufaktúra
Na konci 17. storočia sa už vyrábali rolované papierové pásy, ktoré boli prispôsobené výške miestnosti. Na steny sa lepili ručne a na seba nadväzovali len okraje tapety.
Prvá manufaktúra na výrobu tapiet vznikla vo Francúzsku a spája sa s menom Reveillon. Jean-Baptiste Réveillon dovážal tapety z Anglicka. Zaznamenal taký úspech, že sa nakoniec pustil do vlastnej výroby. Rastlinné motívy a panoramatické scenérie, ktoré pripomínali maľované obrazy, sa tlačili najčastejšie. Záujem o tapety rástol a parížska manufaktúra Reveillon sa rýchlo stala najznámejšou v Európe a tapety Papier bleu d'Angleterre dodávala aj na kráľovský dvor a zdobili aj steny rezidencie kráľovnej Márie Antoinetty. Po Francúzskej revolúcii bol nútený utiecť do Anglicka. Otvoril novú továreň a prvenstvo vo výrobe a distribúcii tapiet tak získalo Anglicko.
Zdroj: https://marie-antoinette.forumactif.org/t5144-jean-baptiste-reveillon-et-l-affaire-reveillon
Tapety z kráľovského dvora do každej domácnosti
V roku 1830 sa objavilo valcové sito poháňané parou, neskôr motorom. Na papier sa tlačilo viac farieb súčasne, čo výrobu tapiet uľahčovalo, ale tlač na druhej strane poriadne spomaľovalo. Oveľa viac sa osvedčila postupná tlač jednotlivých farieb. Tlač a výroba tapiet bola rýchlejšia a výrobné náklady nižšie. Vzor a kvalita tlače sa pri výbere tapiet stali prioritou, a tak sa tapety postupne dostali takmer do každej rodiny. Na trhu sa objavili prvé tapety s detskými vzormi i umývateľné tapety.
Fototapety na oživenie
Ďalší zlom v histórii tapiet nastal v 70. rokoch 20. storočia. Spôsobili ho fototapety, ktoré sa okamžite stali hitom. Na fototapety sa časom tak trochu pozabudlo, ale záujem o ne v poslednej dobe poriadne narastá. Ich prevedenie je kvalitné, motívy sú rôznorodé a aplikácia jednoduchá. Keď sa vám motív, ktorý vás pred piatimi rokmi očaril prestane páčiť, jednoducho ho vymeníte. Odlepiť fototapetu zo steny a nahradiť ju inou nie je žiadny problém.
Lepenie a odstraňovanie papierových tapiet bola fuška
Papierové tapety sa v minulosti lepili na steny každého panelákového bytu priamo na betón. V rohoch a spojoch sa často odlepovali, keď ste chceli tapetu odstrániť zo steny úplne, dalo to poriadne zabrať. Postupne ich nahradili kvalitnejšie vinylové a vliesové tapety. Lepidlo sa v ich prípade natiera len na stenu, manipulácia s nimi je oveľa jednoduchšia a ich odlepovanie vám nezaberie toľko času. Obľúbeným motívom súčasnosti je imitácia tehly, kameňa a betónu a najmä imitácia dreva.