Farby v dizajne na rok 2021

Farby v dizajne na rok 2021

Nikola Zemková Utorok 05. 01. 2021 Tipy a inšpirácie

Farebné trendy sa každý rok menia. Spoločnosti, ktoré udávajú smer každý rok prinášajú farby, ktoré sa v daný rok dostávajú do popredia a ovplyvňujú trendy na nasledujúcich 12 mesiacov. Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré tieto trendy určujú patria spoločnosti Pantone Color Institute, Sherwin-Williams, Dulux a Benjamin Moore. Aké farby vybrali na rok 2021 a prečo? Poďme sa na to spolu pozrieť.

 

Paleta farieb

 

Farby na rok 2021 podľa Pantone Color Institute

Pantone Color Institute pre tento rok vybral farby Ultimate Grey (základná sivá) a Illuminating Yellow (žiarivá žltá) a ich odtiene. Dve farby sa medzi trendy nedostávajú často. Neutrálna sivá sa do výberu trendov dostala prvý krát. Spojením týchto farieb dochádza k stretnutiu dvoch odlišných svetov, ktoré vytvára hrejivé a optimistické spojenie, prebúdza silu a pozitivitu a dodáva energiu a odolnosť, ktorú v tejto dobe tak potrebujeme. Odtiene týchto farieb pôsobia upokojujúco a sú posolstvom sily a nádeje. Kombinácia dvoch farieb predstavujú potrebu jednoty odzrkadľujú dianie v spoločnosti a ich cieľom je ľudí upokojiť. Sivá v interiéri vôbec nemusí byť nuda!

 

Farby na rok 2021 podľa Pantone Color Interiér podľa Pantone Color

 

Sivá je farba kameňa a spája sa so smútkom, strachom a sklamaním. Spojenie sivej a žltej nám hovorí, že aj v ťažkých časoch máme nádej. Vo svojich domovoch dnes trávime oveľa viac času, ako v minulosti, preto sa doma obklopte farbami, ktoré upokojujú myseľ. Video prezentáciu od spoločnosti Pantone Color s ďalšími inšpiráciami nájdete tu

 

Ako to s farbami na tento rok vidí Sherwin-Williams?

S neutrálnou farbou v zemitých tónoch tento rok prichádza aj spoločnosť Sherwin-Williams. Nájdete ju pod názvom urbane bronze“. Základom tejto farby je sýta hnedá, ktorá sa nenápadne prelína so sivou a tmavozelenou. Farba „urban bronze“ sa dobre kombinuje s ostatnými farbami, najmä so zelenou, béžovou a slonovinovou a v podobe vankúšov, kobercov, či závesov ju prepojíte skoro s každým interiérom. Dobre si rozumie s tmavým masívnym drevom a kovovými, medenými a zlatými bytovými doplnkami. Pri pohľade na túto farbu sa máme upokojiť a pripomenúť si, že príroda je stále súčasťou našich životov a útočisko máme hľadať práve v nej.

 

Interiér v urban štýle

 

Pokiaľ si neviete urbane bronze farbu predstaviť, pozrite si video prezentáciu tu

 

Spoločnosť Dulux a jej farebný výber 

So zemitými odtieňmi farieb sa pohráva aj spoločnosť na výrobu farieb a náterov Dulux a prichádza s farbou Brave Ground (statočná zem). Nová farba vznikla spojením hnedej drevitej a žiarivej medenej, ktorých výsledkom hrejivý prírodný odtieň. Jemná dávka sivej jej dodáva jemnejší nádych a zaraďuje ju medzi neutrálne farby, aby sa mohla stať súčasťou každého interiéru. Aj toho vášho. Cieľom tohto spojenia farieb je povzbudiť a vniesť do našich životov trochu optimizmu. S pastelovými farbami a sklenenými dekoráciami ju zvýraznite najlepšie.

 

Spálňa vo farbe Brave Ground

 

Netradičná farba z dielne Benjamin Moore

Zemitý odtieň s názvom Aegean Teal (egejská šedozelená) vo farebných trendoch na rok 2021 prvenstvo získal v spoločnosti Benjamin Moore. Uhádli ste. Táto farba vznikla spojením sivej a zelenej, ktoré spolu vytvoria optimisticky pôsobiacu sivomodrú farbu, ktorá sa pri rôznej intenzite svetla jemne mení. Aegean Teal nám má do života vniesť viac stability, pokoja a istoty. Doplnky z prírodných materiálov, alebo v bielej farbe pri nej vyniknú najlepšie.

 

Interiér so štýlovou stenou  

 

 

Bytový dizajn je tento rok inšpirovaný prírodou. Ovládli ho zemité farby, ktoré nám majú dodať silu a energiu. Výnimka je len žiarivá žltá, ale aj tá je v spojení so šedou farbou. Toto spojenie nám pripomína, že aj po náročných časoch prídu slnečné dni. Tak čo, ktorá farba vás oslovila najviac? Dajte nám vedieť.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii