EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Vyberte si tú najideálnejšiu farbu tapety - 5 elementov Feng Shui

Vyberte si tú najideálnejšiu farbu tapety - 5 elementov Feng Shui

Nikola Mihalisková Pondelok 12. 08. 2019 Tapety a materiály

Chcete zmeniť farbu svojich priestorov? Máte radi farby, ale neviete akú farbu tapiet do ktorej miestnosti zvoliť? Ak sa chcete cítiť vo vašej domácnosti zdravo, tento článok je ako písaný pre vás! Už dlhší čas je trendom zdravý životný štýl podľa čínskeho umenia Feng Shui. Podstatou umenia je nájsť podľa výkladu to najvhodnejšie miesto na pobyt človeka v danom prostredí. Samotné farby vplývajú na atmosféru a priestor ako taký. Ako teda farebne zladiť priestor pomocou tapety, tak aby farba vplývala na vaše správanie a pocity tým pozitívnym smerom? Prostredníctvom vhodnej farby tapety si dokážete vytvoriť harmonické prostredie. Vyberte si farbu tapety podľa toho, akú energiu do priestoru potrebujete dostať. Poďme sa teda bližšie pozrieť na farby tapiet. 

 

Červená tapeta

Už od pohľadu červená farba predstavuje oheň. Fototapetou červenej farby môžete vytvoriť izbu plnú vášne, nadšenia, aktivity, kreativity a hlavne lásky. Tapetu červenej farby odporúčame umiestniť na juh alebo severovýchod. Červená farba rýchlo pritiahne vašu pozornosť, preto je veľmi dôležité pracovať s ňou opatrne! Červená farba je dominantnou farbou, navrhujeme ju využiť v priestoroch, kde je potrebná energia, napríklad do domácej posilňovne. Naopak červenú tapetu neodporúčame umiestniť do detskej izby. Červená farba je veľmi výrazná, preto by mal byť nábytok a podlahy ladené do svetlejších odtieňov. Zaujímavé je tiež použiť fototapetu s motívom ohňa či plameňa. Ak chcete, aby váš priestor pôsobil teplo, zemito či tlmene, zvoľte červené tapety.

 

Červená tapeta dovido  Červená tapeta s ohnivým kvetom dovido

 

Zelená tapeta

Zelené tapety nám jasne evokujú zdravie, hojnosť, vitalitu, prosperitu a rast. Podľa Feng Shui je zelená farba a všetky jej odtiene spolu s tmavohnedou farbou elementom dreva. Fototapety v zelenej farbe je nutné situovať na juh, juhovýchod alebo východ. Ak nechcete ostať len pri jednofarebnej tapete, zaujímavou voľbou sú aj tapety zobrazujúce stromy, kvety, rastliny či tapety lesa. Tapety v zelenej farbe sú tie najobľúbenejšie tapety, pretože prinášajú upokojujúci a osviežujúci pocit. Zelené tapety sú najvhodnejšie na vytvorenie harmónie a rovnováhy v danej miestnosti, preto ich môžete umiestniť do každej jednej miestnosti! My osobne navrhujeme aplikovať zelené fototapety najmä do spálne a kúpeľne. Tapety v zelenej farbe sa najčastejšie kombinujú s drevenými podlahami.

 

Zelené tapeta s kvapkami vody dovido  Zelená tapeta prírody dovido

 

Modrá tapeta

Modrá farba nám od nepamäti vyjadruje farbu mora a oceánu, respektíve farbu vody. Modré fototapety sú symbolom pohodlia, pokoja, hojnosti a prosperity. Okrem samotnej modrej sú elementom vody aj fototapety v čiernej farbe a v ostatných odtieňoch modrej. Ak chcete dosiahnuť harmóniu vo svojej domácnosti, umiestnite tapetu na sever, juhovýchod alebo východ. Okrem jednofarebných modrých tapiet môžete využiť aj fototapety stvárňujúce fontány, akváriá alebo tapety s vyobrazením vody či vĺn. Samotná farba vám napovedá, kde je ideálne umiestniť modré tapety. Nemýlite sa! Vhodné sú práve modré fototapety do kúpeľne. Modré fototapety nájdu svoje využitie aj vo firemných priestoroch, pretože modrá farba je taktiež farbou koncentrácie. V takto ladenej miestnosti vzniká mnoho skvelých nápadov.  Vo všeobecnosti platí, že ak chcete vytvoriť priestor, ktorý pôsobí chladne, decentne, matne, jemne, jasne, žiarivo alebo zdržanlivo použite ako základ tapetu modrej farby. Ako vidíte, prostredníctvom modrých fototapiet môžete docieliť rozličnú atmosféru. Modrých fototapiet sa teda nemusíte obávať!

 

Modrá tapeta osvetlené mesto dovido  Modrá tapeta do kúpeľne kvapky vody dovido

 

Žltá tapeta

Žltá farba je typickým elementom Zeme. Okrem žltej farby a jej odtieňov sem môžeme zahrnúť aj farby oranžovej, béžovej či hnedej. Žltými tapetami donesiete do domácnosti stabilitu, zázemie a podporu. Preto sú fototapety žltej farby vhodné do kuchyne, kde sa určite aj vy denne stretávate s celou vašou rodinou. Predsieň je tiež ideálnym miestom, kde sa dajú žlté tapety využiť. Umiestnením tapety na juhozápad, severovýchod či do centra miestnosti docielite pocit bezpečia a stability nielen v rodinných, ale aj pracovných vzťahoch. Žlté tapety uprednostňujú aj spoločnosti, pretože okrem harmónie prinášajú do pracovného kolektívu optimizmus či tvorivosť. Žltú tapetu možno použiť v zasadacích miestnostiach pri kreatívnych či brainstormingových stretnutiach. Žlté tapety sa často zobrazujú s motívom kameňa, poľa, hôr a krajiny. Tapety v žltej farbe neodporúčame aplikovať v kúpeľni. 

 

Žltá tapeta poľa dovido  Žltá tapeta jeseň v lese dovido

 

Základnými farbami teda je farba:

  • červená (element ohňa), 
  • zelená (element dreva), 
  • modrá (element vody),
  • žltá (element Zeme).

Poznáme samozrejme aj ďalšie farby tapiet, ktorými môžete ozvláštniť svoj domov. Predtým ako si predstavíme ďalšie farby je nutné podľa Feng Shui definovať ešte piaty element, element kovu. Ak chcete, aby sa do vašej domácnosti preniesla rovnováha, odporúčame využiť všetkých  5 elementov.

 

Tapeta s farbou kovu 

Medzi tapety s farbou kovu môžeme priradiť zlaté, strieborné, bronzové a medené tapety. Súčasťou fototapiet kovu sú aj sivé či biele tapety. Tento druh charakterizuje jasnosť, precíznosť, presnosť a vnímavosť. Západ, sever a severozápad je ideálnou stranou pre umiestnenie tapety tohto typu. Tapety s farbou kovu sa často využívajú v kombinácii s veľkými stavbami, mostami, chrámami či budovami. Charakterizujú akúsi vyššiu moc a silu.

 

Zlatá tapeta metropola dovido  Tapeta Budha v metalických farbách dovido

 

Fialová tapeta

Fialová farba bola kedysi farbou kráľov. Z toho dôvodu je pomocou fialových fototapiet možné vytvoriť priestor plný bohatstva a smotánky. Fialové tapety obľubujú predovšetkým ženy. Odporúčame kombinovať priestor s fialovou tapetou v školskom prostredí alebo v detských izbách. Fialová farba je tiež obľúbenou farbou detí. 

 

Ružová tapeta

Ružové fototapety vytvárajú v domácnosti pokoj a pocit bezpečia. Preto sú ideálne do detských izieb! Okrem spomenutého prinášajú do priestoru hravosť, radosť a optimizmus. Vaše deti tak budú môcť v pokojnej atmosfére rozvíjať talent, fantáziu a učiť sa novým vedomostiam. Ružové fototapety sa často vyskytujú aj v spálniach či miestnostiach určených na oddych. Ak chcete do domácnosti priniesť romantickú atmosféru, ružové fototapety sú to pravé!

 

Ružová tapeta dovido  Fialová tapeta rieka dovido

 

Oranžová tapeta

Oranžové tapety rovnako ako červené upútajú vašu pozornosť. Tapety tejto farby vytvárajú prostredie pohostinnosti, pozornosti a veselosti. Sú ideálne do kuchyne, pretože vám prinášajú teplo a bezpečie domova. Okrem kuchyne ich môžete umiestniť napríklad aj do obývačky. Oranžové fototapety totiž podporujú komunikáciu ako takú.

 

Hnedá tapeta

Hnedé fototapety sú do istej miery elementom Zeme. Tapety dokážu ovplyvniť vaše pocity takým smerom, že budete cítiť pokoj a istotu. Pozor! Nie je vhodné používať až príliš veľa hnedých odtieňov, pretože sa môže stať, že si do vašich domovov prinesiete smútok. Odporúčame preto kombinovať hnedú fototapetu s veselými, neónovými farbami.

 

Oranžová tapeta kvety dovido  Hnedá tapeta dym dovido

 

Veríme, že sme vám prostredníctvom článku uľahčili rozhodovanie pri výbere tej pravej farby tapety. V prípade, že vás zaujíma dekorovanie domovov za pomoci čínskeho umenia Feng Shui, pozrite si podrobnejšie video kliknutím na odkaz. Nezabúdajte však, že nie je nutné riadiť sa striktnými pravidlami. Všetko je totiž na vás!Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii