EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Objavte retro štýl bývania!

Objavte retro štýl bývania!

Nikola Zemková Pondelok 03. 08. 2020 Štýly bývania

V štýle retro ide o bývanie s nádychom minulosti. Vašim cieľom nemá byť preniesť bývanie zo starej fotografie do svojho domu úplne do bodky. Máte sa ňou len inšpirovať a vybrať si prvky, ktoré sa vám páčia najviac. Retro má široký záber. Ide v podstate o všetko, čo tu už bolo. Je dôležité vybrať si jeden štýl a v tom zariadenie a bytové doplnky udržiavať. Pozrite sa spolu s nami, ako by také retro bývanie mohlo vyzerať.

 

Fototapeta s kráľovským dizajnom

 

Retro štýl bývania. Čo vám napadne ako prvé? 

Veľmi dobre si pamätáte, čo sa vám najviac páčilo, keď ste prišli na prázdniny k babke. Veľká hnedá lesklá skriňa so zaoblenými rohmi v strednej miestnosti. Mala v sebe niečo tajomné. Už vtedy ste po takej túžili. V retro štýle nemusíte zariadiť celú izbu. To by už asi nebolo ono. Vyberte si len prvky, ktoré sa vám v tomto štýle najviac páčia a urobte z nich hlavný pilier. Na stenu za skriňu dajte retro tapetu a nechajte ju rozprávať svoj vlastný príbeh. 

Jednou z možností, ako sa pri maľovaní stien vrátiť v čase je valček na maľovanie so vzorom. Popozerajte sa v pivnici alebo na povale! Možno tam nejaký zabudnutý ešte ostal. Ťahať valček tak, aby bol vzor rovný a pekne na seba nadväzoval, bolo hotové umenie. Trúfnete si? Dajte na biely podklad vzor v žltej, zelenej, jemnej modrej alebo hnedej farbe. Nemaľujte celú izbu! Vzor nevynikne a mohol by celú izbu opticky zmenšiť. Retro môžete tiež použiť len ako bytový doplnok. Na stenu zaveste retro obrazy, staré hodiny alebo rodinné fotografie v hrubom ráme. 

Staré domy boli plné nábytku a kobercov. Dnes sa ľudia zameriavajú skôr na minimalistický štýl. Retro štýl neznamená, že dom máte prepchať. Práve naopak. Nechajte ho dýchať! Budete sa v ňom lepšie cítiť a retro štýl v modernom šate vynikne oveľa viac!

 

Fototapeta mozaika v štýle Maroka

 

Hra s farbami v retro obývačke

Retro sedacie súpravy sú čalúnené a väčšinou postavené na drevených nožičkách, s drevenými opierkami po stranách.  Farby sú rôzne. Od výraznej žltej až po nevýraznú svetlo sivú, pri ktorej sa môžete vyšantiť výraznejšími vankúšikmi. Pri výraznej sedačke a kreslách to s ostatnými doplnkami vo farbách nepreháňajte! Snažte sa svoje retro udržať v jednom tóne. K sedačke vyberte oválny stolík na nožičkách z rovnakého dreva, aké je použité na sedacej súprave. Obývačku to pekne prepojí. 

Obývačková stena môže byť pokojne aj moderná. Sedacia súprava a stolík jej dodá presne toľko retra, koľko má mať!

 

Kuchyňa s retro prvkami

Pamätáte si staré kuchynské linky? My sme mali modrú, susedia oranžovú a kamarátka zo základnej školy červenú. Neviem, či sa vyrábali aj v iných farbách. Všetko ostatné sa muselo prispôsobiť linke, ktorá určovala trend. Dnes by ste už takú linku do kuchyne pravdepodobne nedali. Nevadí. Možností je našťastie oveľa viac. Nebojte sa. Menej výrazná linka nič nepokazí. Samolepiaca fototapeta s vintage dlaždicami jej dodá originálny retro nádych a príjemne ju osvieži. Jednu zo stien môžu ozdobiť aj obrazy do kuchyne s retro nádychom. Možností, ako kuchyňu ozvláštniť je viac. Je len na vás, ktorú si vyberiete. 

V retro kuchyni nesmú chýbať samostatne stojacie spotrebiče. Vstavané v minulosti neboli. S tým sa veľmi nestotožňujete? Nevadí. Pokojne ich skryte za dvierka kuchynskej  linky. Ale nie všetky! Retro chladničku vystavte všetkým na obdiv. Nemusí byť biela alebo krémová. Červená, modrá, žltá, zelená. Popustíte uzdu fantázii a vyberte si niečo farebnejšie.

 

Samolepiaca fototapeta do kuchyne portugalské dlaždice  Obraz zátišie do kuchyne

 

Veľký drevený stôl s drevenými stoličkami s farbou linky ladiť nemusí. Práve naopak. Vyberte si niečo v úplne inom odtieni. Vznikne kontrast, ktorý vám nebude prekážať. Retro osvetlenie má svoje čaro. Visiaci porcelánový alebo kovový luster nad jedálenským stolom nesmie chýbať.

 

Retro chodba ako spojovací prvok

Pýtate sa, ako zariadiť chodbu v tomto štýle? Jednoducho! O retro tapetách sme už hovorili. Vyberte si takú, ktorá ju opticky zväčší a pokojne ju otapetujte aj celú. Poobzerajte sa po lesklej vešiakovej stene so zaoblenými skrinkami a osviežte ju nálepkou na stenu s citátom, ktorý o vašej rodine pri vstupe do domu čo to napovie.

 

Dekoračné nálepky na stenu citát o rodine

 

Spálňa retro byť nemusí. Ale môže!

V retro štýle nemusíte zariadiť celý dom. Obývačka je retro, ale v spálni preferujete klasiku. Prečo nie. V spálni použite len pár retro doplnkov. Lampa, nočný stolík, starý telefón alebo model auta. Každému bude hneď jasné, o čo vám tými doplnkami vlastne ide. 

Keď sa rozhodnete pre retro spálňu, začnite posteľou. Veľkou drevenou s výrazným čelom alebo čalúnenou posteľou vo výraznej farbe. Ostatný nábytok a doplnky jej podriaďte. Je to spálňa. Posteľ si v nej aj tak každý všimne ako prvú. Zvýraznite ju vzorovaným obrazom alebo vhodnou vzorovanou či abstraktnou tapetou. Nezabudnite na závesy. V spálni si ich môžete dovoliť. Nemyslím tie hrubé a ťažké, v ktorých sa rád usádza prach. Vyberte si niečo vzdušnejšie. V rovnakom farebnom tóne, ako je posteľ alebo vankúše. Popozerajte si staré rodinné fotografie a časopisy. Pripomeňte si, aké to bolo kedysi. Inšpirácií je ešte stále dosť. 

 

Nie je retro ako retro. Vyberte si štýl, ktorý chcete v byte zvýrazniť. Nekombinujte 20., 30. a 50. roky bezhlavo. Všetky majú niečo do seba, ale spolu to vyzerať dobre nemusí. Ujasnite si, čo v byte chcete a podľa toho sa zariaďte. Niekto preferuje retro nábytok, inému stačia retro doplnky. Ako ste na tom vy? 

 Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii