EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Najzaujímavejší interiérový štýl - svojrázny eklektický štýl

Najzaujímavejší interiérový štýl - svojrázny eklektický štýl

Lucia Plasa Pondelok 25. 10. 2021 Štýly bývania

Individuálny a odvážny. Svojský eklektický štýl bývania nie je pre každého. Len on spája to, čo sa na prvý pohľad úplne vylučuje. Kombinuje nekombinovateľné a vytvára dokonalú súhru protikladných kombinácií. Ako vytvoriť vkusný interiér v eklektickom duchu?

 

eklektický štýl bývania - obývačka

 

Čo eklektický štýl charakterizuje?

Pýtate sa čo je eklektický štýl zač? Jeho korene siahajú do 19. storočia, kedy na ňom stavali základy svetoznámi architekti. Snažili sa zlúčiť prvky z rôznych štýlov, aby mohli vytvoriť niečo nové a originálne. Táto idea sa zapáčila aj interiérovým dizajnérom a začali vytvárať jedinečné bývanie s eklektickým charakterom. Využívali kombinácie rozličných prvkov, štýlov aj materiálov a snažili sa zlúčiť nezlučiteľné, respektíve úplne protichodné prvky.

 

Charakteristické znaky eklektického štýlu: 

  • zmiešané vzory aj textúry - eklektický štýl nepozná hranice, je to "voľný" štýl, ktorý tvorí dokonalý mix (z každého rožku trošku), 
  • kombinovanie starého s novým, pričom nejde len o nábytok, ale aj o dekorácie, štýly a materiál, 
  • použitie maximálne štyroch výrazných farieb, tón v tóne si nechajte pre interiér v severskom charaktere,
  • prepojenie maximálne troch rozličných štýlov - prelínanie odlišných prvkov z rôznych štýlov, ktoré vo finálnom výsledku tvoria celok,
  • môžete kombinovať nekombinovateľné - interiér v eklektickom štýle je kvalitnou "zmesou" toho najlepšieho.

 

spálňa v eklektickom štýle

 

Je pre vás eklektický štýl to pravé orechové?

Ste všestranní, slobodomyseľní a otvorení novým možnostiam? Ak ste odpovedali áno, vyskúšajte vaše bývanie zariadiť v nekonvenčnom eklektickom štýle. Eklektický štýl bývania je ideálny pre ľudí, ktorí sú vždy nad vecou, pre individualistov, ktorí idú vždy proti prúdu a pre umelecké duše, ktoré milujú kreativitu a jej nekonečné možnosti. Bývanie s eklektickým nádychom vytvára originálne miestnosti, unikáty, ktoré nikde inde nenájdete. Interiér odráža váš vkus, charakter a to čo je vášmu srdcu najbližšie. Eklektický štýl je hravý, krásny a plný pestrofarebných detailov. 

 

eklektický štýl bývania

 

Očakávajte nečakané!

Milujete farby? Nudia vás klasické okukané a "veľmi pokojné" farebné kombinácie? Odviažte sa a experimentujte! Eklektický štýl bývania ponúka možnosť vytvoriť atraktívne bývanie s odvážnym farebným spektrom. Tyrkysová, oranžová, žltá alebo cyklámenová? Možnosti sú nekonečné. Vytvorte si vlastnú farebnú paletu. Zbytočne priestor farebne neprekombinujte. Eklektický interiér bude pomocou farieb (maximálne štyroch) pôsobiť vyvážene a v optimálnej rovnováhe. Pre punc originality môžete použiť aj populárne geometrické vzory alebo luxusný zvierací vzor.

 

eklektický štýl bývania - obývačka

 

Naša rada: Pokiaľ si neviete predstaviť pestrofarebné steny, zvoľte jednu základnú farbu, ktorú môžete zveľaďovať pomocou vedľajších farebných akcentov. V interiéri sa môžete vyhrať s výraznými farebnými  dekoráciami alebo s nábytkom vo výrazných farbách.

 

Renovujte poklady od babičky

Krása eklektického štýlu spočíva v jeho rozmanitosti, voľnosti a slobode tvorenia. Vyhrňte si rukávy a bežte prebádať pôjd u vašej starej mamy. Typickým znakom pre eklektický štýl bývania je zosúladenie starého s novým. Ak sa vám podarí vypátrať a "ukradnúť" babke starú komodu, ošúchaný drevený stôl alebo aj nepoužívané dekorácie, ktoré sa vám páčia, berte a zmodernizujte ich. Prispôsobte si ich na váš obraz a zakomponujte do eklektického interiéru. Dodajte starému nábytku nový šat! Premaľujte ho typickými farbami s eklektickým charakterom akými sú ružová, oranžová alebo tyrkysová. Fantázii sa medze nekladú!

 

 starý kus nábytku v eklektickom štýle eklektický štýl bývania - obývačka

 

Eklektický interiér pre odvážnych

Protiklady sa priťahujú. V eklektickom štýle to platí dvojnásobne. Nie je jednoduché zladiť protikladné vlastnosti. Rozdielne materiály, kombinácie moderného nábytku so starým alebo použitie protichodných farebných kombinácií. Eklektický interiérový štýl nad ostatnými vyčnieva. Odporúčame ho len ľuďom, ktorí sa neboja experimentovať, ktorí majú zmysel pre detail. 

 

eklektický štýl bývania - obývačka

 

S vkusom, umeleckým cítením a individuálnym prístupom vytvoríte jedinečné bývanie snov. Pri zariaďovaní si najskôr vyberte maximálne tri obľúbené štýly bývania. Dobre si premyslite farebnú paletu a popremýšľajte, čo bude v miestnosti dominantným prvkom.

 

eklektický štýl bývania - obývačka

 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ste sa v eklektickom interiéri ocitli v "divočine", avšak ak využijete schopnosti vášho umeleckého ducha, zistíte, že aj zdanlivo chaotický eklektický štýl, vytvára v priestore súlad a nekonvenčne usporiadaný koncept. Preto je dôležité zvoliť si vždy jeden dominantný prvok, od ktorého sa môžete odraziť. Bude to obľúbený abstraktný obraz? Luxusná sedačka? Exkluzívny konferenčný stolík z mahagónového dreva? Záleží len na vašom vkuse. V podstate, ak sa ocitnete v obývačke v tomto netradičnom štýle, obklopí vás vkusne usporiadaná koláž nábytku.

 

zelená pohovka eklektický štýl bývania - obývačka

 

Náš tip: Zahrňte do interiéru vintage alebo retro kúsky. Obrazy s vintage motívom alebo retro gramofón. Pri tvorení máte voľnú ruku. 

 

starý vintage gramofón 5-dielny obraz s gramofónom a vinylovou platňou

 

Dekorácie v eklektickom vzhľade

Zamat, hodváb, ľan alebo bavlna. Všetky typy textílii sú v tomto extravagantnom štýle vítané. Typickým znakom je vrstvenie. Umiestnite jeden koberec cez druhý. Zamaskujte sedačku malými vankúšikmi a nezabúdajte do interiéru pridať aj príjemné zelené akcenty v podobe izbových rastlín. 

 

eklektický štýl bývania - obývačka

 

Kombinujte s citom a so zmyslom pre detail. Vytvorte si vlastnú umeleckú galériu. Steny v eklektickom štýle nikdy nezívajú prázdnotou. Nie sú preplnené, ale vždy pekne vyzdobené. Dýchajú umením, obrazmi, fotografiami alebo modernými zarámovanými plagátmi.

 

galéria zarámovaných plagátov

 

Rôzne štýly bývania disponujú určitými pravidlami, ktoré by ste mali dodržať. Eklektický štýl je kreatívny a nemá písané pravidlá. Niekedy je skutočne ťažké ho správne a predovšetkým vkusne namixovať. Často potrápi aj samotných interiérových dizajnérov. Avšak, ak máte umeleckého ducha so zmyslom pre detail, neváhajte a vyskúšajte čaro eklektického štýlu.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii