EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Čo je abstraktné umenie a prečo je čoraz populárnejšie?

Čo je abstraktné umenie a prečo je čoraz populárnejšie?

Lucia Plasa Streda 19. 01. 2022 Obrazy

"Abstrakcia umožňuje človeku vidieť mysľou to, čo svojimi očami fyzicky nevidí." 

Arshile Gorky/Gorkij

Buď ho milujete alebo nenávidíte. Abstraktné umenie sa vymyká klasickej tabuľkovej definícií umenia. Niektorí ľudia si kladú otázku, či je abstraktné umenie vôbec umením. Avšak abstraktné obrazy vždy boli, sú a aj budú veľkým trendom v modernom interiéri. Nadčasový abstraktný motív nadšencov umenia baví, vzbudzuje v nich zvedavosť a prebúdza kreatívneho ducha. Niekedy mätúce, nepochopené umenie ľuďom s otvorením myslením dokáže pohladiť dušu. Čo je abstraktné umenie a ako vyzerajú moderné abstraktné obrazy?

 

obraz vlk v akvarelovom prevedení obraz fialové kvety na abstraktnom pozadí

 

Niečo z míľnikov abstraktného umenia

Abstrakcia existuje už viac ako 100 rokov. Priekopníkom moderného abstraktného umenia ako poznáme dnes je ruský maliar Wassily Kandinsky. Bol preslávený dielom z roku 1913 s názvom Kompozícia VII. Počas svojej kariéry namaľoval viac ako 600 obrazov. Jeden z nich dokonca v roku 2017 v aukcii dosiahol astronomickú cenu až 41,6 milióna dolárov.

Abstrakcii sa vo svojich maliarskych dielach venoval aj ikonický americký maliar Jackson Pollock, ktorý sa preslávil originálnou odkvapkávajúcou technikou maľovania. Abstrakcia pomáha vnímať umelcovi všetko až za hranicu hmotného a hmatateľného. Medzi populárnych umelcov a zakladateľov abstraktného umenia patrí aj:

 • Malevič, ktorý začal abstrakciu zobrazovať pomocou geometrických tvarov (medzi jeho top obrazy patrí - Čierny štvorec z roku 1924). 
 • Rothko, ktorý používal ohraničenú geometrickú abstrakciu (populárne sú obrazy č. 21 alebo obraz č.10).
 • Piet Mondrian, holandský umelec, ktorý pri tvorbe začal používať pevné, ohraničené geometrické formy. Využíval mriežkový štýl maľby. Do detailu skúmal veľkosť tvarov. Farby museli byť v harmónií. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí Kompozícia II, v červenej, modrej a žltej (1930) a Broadway Boogie Woogie (1942-1943).
 • Willem de Kooning sa preslávil obrazmi Žena I, Žena III a Výmena. Jeho inšpiráciou bolo ľudské telo, ktoré zobrazoval pomocou abstraktného štýlu.
 • Helen Frankenthaler, americká umelkyňa, ktorá sa postarala o rozruch v umeleckom svete, vďaka jej novej technike maľovania "namáčanie-škvrny". Jej prvé vystavené dielo Hory a more z roku 1952 sa stalo najvplyvnejším a najznámejším obrazom vo svete abstraktného expresionizmu.
 • František Kupka, najdrahší český maliar a grafik, ktorý žil vo Francúzsku, miloval hudbu a maľovanie. Jeho diela spôsobili v abstraktnom svete prevrat. Kupka využil svoju vášeň pre hudbu a začal zobrazovať hudobné tóny pomocou malieb. Najznámejšie abstraktné obrazy sú Amorfa, Dvojfarebná fuga (1912), Teplá chromatika (1911-1912), Zakrivené plány (1926), Katedrála (1912-1913).

Vedeli ste, že v roku 2021 v marci bol jeho obraz Tryskanie II, vydražený za rekordných 231 miliónov českých korún (cca 9 431 266 eur)?

 

Čo charakterizuje abstraktné obrazy?

Abstraktné umenie, nazývané aj neobjektívne alebo nereprezentačné umenie, je umenie, ktoré nezobrazuje reálne postavy alebo predmety. Je to dynamické, neočakávané, originálne a jedinečné umenie. Abstrakcia je magický tanec umelcovej ruky a mysle, jeho emócií, nálady a jeho osobnosti. 

 

obraz abstraktný farebný chaos obraz abstraktné kvety na mramorovom pozadí

 

Pri abstrakcii zohrávajú hlavnú úlohu:

 • čiary,
 • textúra,
 • forma,
 • farba,
 • tón.

Keď sa vás niekto opýta otázku, čo vidíte na obraze, nebojte sa odpovedať. Neexistuje totiž žiadna nesprávna odpoveď, pretože abstraktné umenie necháva priestor vašej fantázii a predstavivosti. Každý si môže abstraktné obrazy interpretovať po svojom. Pre niekoho je to farebný mix škvŕn, geometrických tvarov a čiar, pre iných je to rozpovedaný príbeh maliara.

 

obraz smaragdová abstrakcia obraz abstraktné farebné kvety

 

Abstraktné obrazy s príbehom

Abstrakcia vás vtiahne do svojho rozpovedaného príbehu. Nechajte sa aj vy unášať na vlne abstrakcie, plnej emócií a pocitov. Cestujte v obraze, ktorý je plný tvarov, línií a čiar. 

 

 obraz luxusná ruža s abstrakciou Abstraktný obraz kvety s perlami

 

Umenie sprostredkúva zážitok a abstraktné umenie je toho dôkazom. Len  maľba s abstraktným motívom dokáže "diváka" preniesť za hranicu nepoznaného. Dovolí mu, aby on sám v nej videl zmysel, dal jej význam a konkretizoval ju. 

 

obraz abstraktná príroda Obraz orchidea na abstraktnom pozadí

 

Interiér s nádychom magickej abstrakcie

Abstraktné obrazy na stenu sa tešia obrovskej popularite. Každý rok patrí abstraktný motív medzi top motívy v interiérovom dizajne. Príroda, ľudia, mestá alebo pocity v abstraktnom ponímaní zdobia nejeden moderný interiér. Okrem galérií, si najčastejšie môžete vychutnať originálne umelecké diela s abstraktným charakterom v obývačke. Prečo abstraktné obrazy do obývačky?

Abstraktné obrazy sú:

 • nadčasové,
 • moderné,
 • originálne s vlastným príbehom,
 • univerzálne.

 

obraz magnólia na abstraktnom pozadí čiernobiely obraz púpava v abstraktným pozadím

 

Abstraktné obrazy tvoria neoddeliteľnú súčasť našej rozmanitej a bohatej ponuky. Súčasťou nášho tímu je aj grafická dizajnérka, ktorá sa inšpiruje abstraktným umením a vytvára skutočné umelecké skvosty. Jej tvorba je v skutku jedinečná, miestami hravá, pestrofarebná, so štipkou tajomna a romantiky. Veď posúďte sami. Viete si predstaviť abstraktný obraz u vás doma? Je abstraktné umenie pre vás tou správnou šálkou kávy? Dajte nám vedieť do komentára.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii