EXTRA 5% International women's day sale💝 V košíku použi kód: MDZ5 *len do nedele
Ako rozmiestniť obrazy na stenu čo najefektívnejšie

Ako rozmiestniť obrazy na stenu čo najefektívnejšie

Nikola Zemková Utorok 16. 11. 2021 Obrazy

Obraz ste si kúpili preto, aby vám robil radosť. Nevešajte ho na prvé voľné miesto, ktoré na stene nájdete. Na to, aby ste sa z neho každý deň tešili, musíte na neho dobre vidieť. Neskrývajte ho. Obraz neslúži len na oživenie miestnosti, do ktorej ho umiestnite. Jeho motív poodhalí vaše umelecké cítenie a zmení celý charakter miestnosti. Keď ho dobre zavesíte, bude ešte výraznejší. Chcete vedieť, ako na to? Prezradíme vám v článku.

 

 

Musíte na neho dobre vidieť 

Vhodne umiestnený obraz upúta vašu pozornosť hneď, ako do miestnosti vstúpite. Na obraz treba pozerať z určitej vzdialenosti. Inak nevynikne. Stred obrazu má byť vo výške očí, čo je približne 145 až 160 cm nad podlahou. Každú teóriu musíte v praxi prispôsobiť okolnostiam. Platí to aj pri obrazoch. Nebudete ich vešať všade rovnako. Veľkosť obrazu prispôsobte veľkosti steny, rozmiestneniu nábytku, okien a dverí. Spolu by mali vytvoriť harmonický celok. 

 


NÁŠ TIP: Obrazy nevešajte oproti oknu. Odraz slnka skresľuje a motív nevynikne tak, ako by ste chceli. Niektoré časti obrazu možno vôbec neuvidíte. Zaveste ho na stenu, ktorá je ku stene oknom kolmo. 

 

Nie je miestnosť ako miestnosť 

Výber rámov má korešpondovať aj s nosnými prvkami nábytku a s jeho farbou. Obrazy najčastejšie vešiame nad gauč alebo krb. Keď ho doma máte. Šírka obrazu nemá presahovať šírku nábytku, nad ktorý ho zavesíte. Obraz by nemal byť väčší, ako ⅔ zo šírky gauča a je nutné ho vešať aspoň 15 - 20 cm nad ním. 

 

 

 

Obrazy, ktoré zavesíte ku jedálenskému stolu, umiestnite nižšie. Sedíte. Mali by ste ich dobre vidieť najmä z tejto polohy. Keď chcete obrazmi ozdobiť schodisko, obrazy vešajte nad každý tretí schod, pričom vzdialenosti od obrazov premerajte presne. Môžete ich zavesiť vodorovne alebo kopírovať sklon schodov. 

 

 

Jeden alebo viac obrazov? 

Charakter interiéru najviac ovplyvní jeden veľký a výrazný obraz, ale nič vám nebráni v tom, aby ste na stenu zavesili aj viac obrazov. Keď sa rozhodnete pre viac malých obrazov, prepojte ich napríklad rovnakým rámom. Malé obrazy môžete uložiť do šachovnice. Pokiaľ majú všetky obrazy rovnaký rozmer, ideálna vzdialenosť medzi nimi je 5 cm. Pred vešaním obrazov sa obrňte trpezlivosťou. Dôležité je, aby ste medzi obrazmi zachovali rovnaký odstup. Bez presného merania sa pri výbere viacerých obrazov ďaleko nepohnete. Nechcete mať v interiéri rovnako farebné rámy? Nevadí. Dnes to už nie je nutnosťou. Práve naopak.

 

 

 

Obrazy odporúčame poukladať pred zavesením na podlahu tak, ako ich chcete umiestniť na stenu. Uvidíte ich ako celok a jednotlivé pozície sa vám na podlahe budú meniť jednoduchšie, ako keď už budú zavesené na stene. Ďalšou možnosťou je vystrihnúť si papiere vo veľkosti obrazov a na stenu ich zavesiť presne tak, ako chcete. Nezabudnite si jednotlivé pozície odfotiť, aby ste ich nakoniec mohli porovnať a rozhodnúť sa. 

 

Tvar (štvorec, obdĺžnik, ovál) a počet obrazov prispôsobte priestoru, ktorý máte k dispozícii. Berte do úvahy najmä farby, tému a veľkosti obrazov. Medzi jednotlivými obrazmi počítajte s rovnakým voľným priestorom. Aby obrazy pekne vynikli. Najväčší obraz zaveste ako prvý a ostatné mu prispôsobte. 

 

Farbu pozadia nepodceňujte 

Obrazy najviac vyniknú na bielom podklade bez vzorov, ale jemné pastelové farby majú tiež svoje čaro. Pozor na to, aby ste na stenu nedali rovnakú farbu, ako je na obraze. Obraz v takomto prostredí zanikne. Pasparta pomôže obrazu pekne vyniknúť. Obrazu s tmavším motívom pomôže biela, obrazu so svetlejším motívom, naopak tmavá farba.

 

 

 

Čaro viacdielnych obrazov 

Jeden veľký obraz môže byť rozdelený na viac častí. Najčastejšie sa stretávame s 5 dielnymi obrazmi. Tento typ obrazov prináša do priestoru väčšiu dynamiku. Vzdialenosť jednotlivých dielov by mala byť v rozpätí 5 až 7 cm.

 

 

 

Závesné očká alebo lanko?

Obrazy na stenu zavesíte pomocou závesných očiek v tvare písmena D alebo krúžkov, ktoré sú k rámu prichytené drobnými klinčekmi. Ďalšou možnosťou sú lanká vyrobené z mosadzných drôtikov zaistené manžetou.

 

 

 

TIP: Dnes je moderné obraz postaviť na komodu a oprieť o stenu. Toto umiestnenie je štýlové a navyše bez ťažkej práce.Doprava zdarma

nad 89€

Rýchle dodanie

do pár dní u Vás

Široký sortiment

tapiet a dekorácii